Historie plemene Shagya araba
SHAGYA - ARAB
Chovem arabských koní se už na sklonku osmnáctého století zabývaly rakouské a uherské vojenské hřebčíny Mezöhegyes, Radovec a Bábolna ležící v jihovýchodních oblastech tehdejší monarchie. Právě v těchto krajinách docházelo na vybraných shromaždištích k nákupu značných počtů koní pro potřebu armády. Do základních stád jmenovaných hřebčínů byly vybírány klisny nejenom vhodné k chovu, ale také klisny, které armáda nemohla pro březost nebo po ohřebení převzít… Zpočátku byl například v Cozmeni-Radovci zřízen "divoký hřebčín", kde ve stádě pobíhali i hřebci.
Brzy se začalo s organizovaným provozem a je známo, že první hřebci pocházeli z Orientu, ze Sedmihradska a z Ruska. Také klisny byly vesměs v arabském typu, ať už sedmihradské, moldavské, maďarské, čerkeské nebo klisny z Bukoviny, Haliče i Ukrajiny. Později se do stád zařadily importované klisny originální arabské, ale i anglické plnokrevné. Chovatelský pokrok a jméno hřebčínů šířili hřebci arabského původu a jejich kmeny Siglavi, El bedavi, Gidran, Shagya, Dahoman, Abugress, Sheraky, Gazlan, O´Bajan, Siglavy Bagdady, Koheilan, Hadban, Mersuch a další.
Výběr probíhal tvrdě a celá řada kmenů po arabských hřebcích mu padla za oběť, neboť nesplňovala chovný cíl. Jeden ze jmenovaných kmenů však zvlášť vynikal. Šlo o kmen SHAGYA - koně splňovali všechny požadavky a stali se postupem času nejpočetnější skupinou ze všech chovaných orientálních kmenů. Rozšířili se po celé Evropě a dosáhli největšího zastoupení mezi arabskými koňmi v rakousko-uherských hřebčínech. Právem jim příslušel název Shagya-arab.
Shagya-arab se utvářel homogenním párovým výběrem trvajícím po mnoho generací. Největší nároky byly kladeny na původ koně, kvalitu, rozvíjení žádoucích vlastností a podobnost rodičů s potomstvem. Cílem se stalo vytvoření koně evropského typu, kostnatějšího s korektním fundamentem, mimořádně tvrdého a odolného. Nejlepší klisny z početných stád založily významné rodiny, které dodnes přežívají. V tehdejších hřebčínech bylo dosaženo rychlého rozvoje, což umožnil vzorně organizovaný provoz a početná stáda koní. Evidence chovu probíhala příkladně (!) a zavedené označení koní se praktikuje dodnes (!!).
Shagya-arab byl donedávna nazýván orientálním polokrevníkem, přestože postup plemenitby po dobu 160 až 180 let i déle je stále řízen bez přílivu genů jiných plemen.
Shagya-arab je pouze o 23 let "mladší" než anglický plnokrevník. Obě plemena zůstávají stejného původu. Hřebci byli orientální a klisny převážně s arabským výrazem. Pouze výběr se děl odlišně. Na jedné straně tvrdý až bezohledný kvůli dosažení nejvyšších rychlostí při dostizích a na druhé straně nemilosrdný výběr pod sedlem i v zápřeži s využitím ve válkách i míru …..
Shagya-arab je nazýván speciálním arabským plemenem. Přes relativně vysoký podíl krve arabského plnokrevníka se má od něho ve svém typu, velikosti a rámci znatelně lišit. Z tohoto hlediska se doporučuje ve IV. generaci ze šestnácti předků nejvýše devět arabských plnokrevníků. Chovným cílem je arabský kůň v mohutnějším rámci.
Shagya-arab má být pohledný a vyvážený, s výrazem ušlechtilosti, dobře tvarovaným krkem, nápadnou horní linií, dlouhou zádí a neseným ocasem. Končetiny se požadují kostnaté a v kloubech suché. Velký význam spočívá na prostorné, elastické a korektní mechanice pohybu v kroku, klusu i cvalu. Je nutno usilovat o dosažení
Shagya-arab má svým zevnějškem, temperamentem a charakterovými vlastnostmi splňovat požadavky pro všechny druhy běžného jezdeckého sportu a zápřahových účelů. V poválečných časech se chopily iniciativy země západní Evropy a importovaly kvalitní plemenné koně z
V Německu, Švýcarsku, Rakousku a Dánsku se zakládaly svazy pro chov koní Shagya-arab.
Stanovený cíl zněl:
"Zachovat cenné dědictví chovu arabských koní bývalých rakousko-uherských hřebčínů".
K uznání čistokrevnosti Shagya-araba bylo zapotřebí souhlasu světové organizace pro chov arabských plnokrevníků (WAHO-World Arabian Horse Organization). V roce 1978 proběhla v Hamburku světová konference této organizace WAHO, během níž delegáti mohli prostudovat 200 rodokmenů koní Shagya-arab. Poté byl Shagya-arab vyhlášen za speciální čistokrevné arabské plemeno.
Tímto rozhodnutím zaniklo dlouho používané označení o. r. 1 (orientální polokrevník). Po téměř dvousetletém chovatelském úsilí, umění a píli tak došlo k oprávněnému uznání jeho čistokrevnosti.
Svaz chovatelů Shagya-araba v České republice byl založen v roce 1993 a 14. května 1994 se stala Česká republika v rakouském Maria-Lankovitschi členskou zemí mezinárodního svazu ISG.
Otto Dlabola, prezident Svazu chovatelů Shagya-araba ČR
Náhledy fotografií ze složky fota a obrazy rodičů a prarodičů plemene Sh-ar.